Navštivte Národní muzeum pivovarnictví

,

Navštivte Národní muzeum pivovarnictví

Muzeum v Kostelci nad Černými lesy se nachází v ojedinělých autentických prostorách historické sladovny, pivovaru a sladového žentouru, kde se dochovala mimo jiné funkční historická technologie z 30. let 20. století a zároveň se stavebně dochovaly dvě základní fáze z výstavby pivovarského areálu.

muzeum

Příběh českého piva

V Černokosteleckém pivovaru z roku 1842 vzniká na ploše 4 000 m2 Národní muzeum pivovarnictví představující pivovarnické technologie Rakouska-Uherska. Stane se také muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě.

V roce 2000 založil Tomáš Vodochodský společně s Milanem Starcem společnost Dej Bůh štěstí, s.r.o., která v roce 2001 zakoupila uzavřený pivovar v Kostelci nad Černými lesy, v němž nyní realizují své společné pivovarské sny. V roce 2007 založili neziskovou organizaci Národní muzeum pivovarnictví o.p.s. a v roce 2020 získali oba za své aktivity na poli záchrany českého pivovarnictví a mapování pivovarské historie Cenu českého sládka F. O. Poupěte od Českého svazu pivovarů a sladoven.

Jedinečná sestava technologických zařízení v původních prostorách sladovny a pivovaru představuje zcela unikátní pohled na architekturu industriálních staveb, historickou funkční pivovarskou technologii a samotnou historii pivovarství v českých zemích od výstavby prvních historických pivovarů po současnost. Expozice je v rámci České republiky zcela jedinečná, a dokonce obsahuje technologické sestavy ojedinělé v celosvětovém měřítku (největší varna na přímý otop dřevem na světě, jediný funkční sprchový aparát v ČR, funkční ocelové chladicí štoky, největší krov nad žentourovým mlýništěm, bednářská dílna, jediný elevátor na led v ČR apod.). Součástí pivovarského muzea je taktéž rozsáhlá databáze cca 4 000 historických pivovarů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Prohlídky: Sobota: 13:30 pouze po předchozím objednání. Prohlídka trvá 75 minut / 130.-Kč / Vstupenku zakoupíte na výčepu restaurace.

prohlidky@nmpivovarnictvi.cz | 606 409 102.